טיפול בהשמנת יתר חולנית


אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית עוברים ניתוח שמטרתו להפיג את תחושת הרעב התמידית ולרדת במשקל באופן משמעותי. עם הירידה במשקל עולות איכות ותוחלת החיים, ומחלות הנובעות מהשמנת יתר (כגון לחץ דם גבוה, רמת טריגלצרידים גבוהה, בעיות בפרקים, אי פוריות אצל נשים, סוכרת, דום נשימה בשינה, מחלות לב) חולפות. 


1.  מעקף קיבה קטן - מיני בייפס: בניתוח זה חותכים כ- 85% מהקיבה ויוצרים כיס קיבה קטן. המנתח יוצר לולאה מהמעי הדק ומחברו לחלק התחתון של הקיבה. האוכל עובר ישירות מהקיבה הצרה שמשמאל  אל המעי הדק מבלי לעבור דרך התריסריון.
mini-gb

2הצרת קיבה עם טבעת מתכווננת:  בתהליך זה אין כריתה או חיתוך של הקיבה אלא השחלת טבעת  על חלקה העליון של הקיבה. בניגוד לניתוחים הקודמים בהם חיתוך הקיבה נעשה לרוחבה, בניתוח הצרת קיבה הטבעת מחלקת את הקיבה לשני חלקים - עליון ותחתון. החלק העליון, הקרוב לושט, הוא הקטן. החלק התחתון הוא הגדול. ככל שהרופא מקטין את נפח הטבעת, כמות האוכל שיכולה לעבור דרך הטבעת קטן בצורה משמעותית.
הטבעת מורכבת משלושה חלקים:  א. עניבה קיבתית הבנויה כצמיג סביב הקיבה.  ב."כפתור" המושתל מתחת לעור באזור החזה. סגירת הטבעת מתבצעת על ידי החדרת נוזל לתוך הכפתור.  פתיחת הטבעת מתבצעת על ידי שאיבת הנוזל מהטבעת דרך הכפתור.   ג. צינורית המחברת בין הכפתור לבין העניבה דרכה עובר הנוזל מהמזרק אל הטבעת וסוגר אותה.
 


3.  מעקף קיבה: בניתוח זה יוצר המנתח כיס קיבה קטן בנפח של כ-30 סמ"ק ומחברו ישירות למעי הדק, תוך מעקף יתרת הקיבה. האוכל עובר דרך הקיבה הקטנה ישירות למעי הדק שם מתחיל תהליך העיכול.
4.  מעקף תריסריון:  במעקף תריסריון נפח הקיבה מוקטן משמעותית על ידי כריתת כ- 85% מהקיבה. מבוצע מעקף של התריסריון ומחצית המעי הדק. הכריתה מבוצעת בצורה אלכסונית ומחייבת השקה למעי הדק.

תוצאת תמונה עבור מעקף תריסריון

5.  שרוול: בניתוח שרוול נפח הקיבה מוקטן על ידי כריתה אנכית של כ- 85% מנפח הקיבה. נוצרת קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לושט. האוכל עובר מהושט דרך הקיבה הצרה משמאל אל התריסריון.6.  מיצר קיבתי:  הניתוח כרוך בחיתוך אנכי של כ- 85% מהקיבה בדומה לניתוח השרוול, אך ללא כריתת הקיבה. החיתוך נעשה עד לחלקה התחתון של הקיבה, שם מתבצע תהליך טחינת האוכל לאחר פירוקו. חלק זה של הקיבה ממשיך בתפקודו הרגיל.  

7  שרוול עם טבעת:   בניתוח זה מבצע המנתח חיתוך אנכי של כ- 85% מהקיבה עד לחלקה התחתון של הקיבה, ללא כריתת הקיבה. החלק השמאלי של הקיבה צר מאוד ביחס לצדה הימני של הקיבה ולשם מגיע האוכל מהושט. החלק הימני והרחב של הקיבה מופרד מהשמאלי על ידי סיכות.  על מנת למנוע התרחבות של הקיבה, כפי שקורה לעיתים בניתוחי שרוול, מעקף קיבה קטן ומיצר קיבתי, משחילים טבעת על חלקה הצר של הקיבה. הטבעת איננה מתכווננת אלא קבועה בגודלה ועשויה מרשת חזקה.       
  
    
 
Coi בניית אתרים
דף הבית טלפון